Bir sprinkler başlığına yakından baktığınızda iki farklı termal mekanizmadan biriyle karşılaşırsınız: içi renkli sıvı dolu bir cam ampul ya da iki metal plaka arasındaki eriyen bağ (fusible link). Bu küçük parça, sprinklerin ne zaman açılacağını belirleyen tek şey — yanlış sıcaklık seçimi hem yangın performansını bozar hem de işletmenin başına gereksiz bakım masrafları açar. NFPA 13'ün termal sınıflandırma sistemi sahada bu seçimi basitleştirmek için kurulmuş.

Kısa cevap: Bir sprinklerin termal davranışını iki parametre belirler. Birincisi sıcaklık sınıfı: cam ampulde renk tek bir nominal değeri gösterir (kırmızı 68 °C, yeşil 93 °C), eriyen bağlı sprinklerde ise gövde kollarının rengi bir aralığı gösterir. İkincisi RTI (tepki süresi endeksi): RTI ne kadar düşükse sprinkler o kadar hızlı açılır; hızlı tepkili (QR) başlıklarda RTI 50 veya altındadır. Sıcaklık seçiminde NFPA 13 Tablo 7.2.4.1'deki en yüksek tavan sıcaklığı sınırı (ör. turuncu 57 °C tüp için 38 °C, kırmızı 68 °C tüp için 49 °C) aşılmaz; pratikte EN 12845 14.4'teki kural da kullanılır: beklenen en yüksek ortam sıcaklığının en az 30 °C üstü.

Cam Ampul Renk Kodları

Cam ampulde kullanılan sıvının rengi, doğrudan sprinklerin çalışma sıcaklığını gösterir. NFPA 13-2025 Tablo 7.2.4.1(a)'ya göre renk kodu şöyle (ara kademeler, eriyen bağlı sprinklerin kol renkleri ve mahal bazlı seçim için sprinkler sıcaklık ve renk kodu tam tablosuna bakabilirsiniz):

Tüp rengiSıcaklık sınıfı (°C)(°F)SınıflandırmaAzami tavan sıcaklığı
Turuncu57°C135°FOlağan38°C (100°F)
Kırmızı68°C155°FOlağan49°C (120°F)
Sarı79°C175°FOrta66°C (150°F)
Yeşil93°C200°FOrta66°C (150°F)
Mavi121–149°C250–300°FYüksek107°C (225°F)
Mor163–191°C325–375°FEkstra yüksek149°C (300°F)
Siyah204–246°C400–475°FÇok ekstra yüksek191°C (375°F)
Siyah260–302°C500–575°FUltra yüksek246°C (475°F)
Siyah343°C650°FUltra yüksek329°C (625°F)
NFPA 13-2025 Tablo 7.2.4.1(a) cam tüp renk skalası: turuncu 57 °C, kırmızı 68 °C, sarı 79 °C, yeşil 93 °C, mavi 121–149 °C, mor 163–191 °C ve siyah 204 °C üzeri sprinkler sıcaklık sınıfları
Renk kodu ve tavan sıcaklığı. Bir tüpe dokunun: sınıfı, sıcaklık aralığı, izin verilen azami tavan sıcaklığı ve aynı sınıftaki eriyen bağlantılı sprinklerin çerçeve rengi görünür. Kaydırıcıyla tavandaki en yüksek ortam sıcaklığını girin: bu sıcaklığa uygun olmayan tüpler sönükleşir, en düşük uygun tüp seçilir (NFPA 13-2025 Tablo 7.2.4.1(a) ve (b), 9.4.2.2).

NFPA 13 rengi bir sınıfa bağlar; mavi ve mor tüpler tek bir değeri değil bir aralığı gösterir. TS EN 12845+A2 Tablo 37b ise nominal değerleri ayrı ayrı sayar: mavi 121 ve 141°C, leylak (mauve) 163 ve 182°C, yeşil 93 ve 100°C. Sahada sınıfın kesin değeri sprinklerin üzerindeki işaretten okunur; renk yalnız grubu söyler.

Tepki Süresi Endeksi (RTI)

Sprinkler'in ne kadar hızlı tepki verdiğini gösteren ayrı bir ölçüt var: tepki süresi endeksi (Response Time Index, RTI). Birimi (m·s)^0.5 ve mantığı basit: RTI ne kadar düşükse sprinkler o kadar hızlı açılır.

TipRTI (m·s)^0.5Tipik Uygulama
Hızlı tepkili (QR)≤ 50Hafif Tehlike: otel, konut, ofis
Standart tepkili≥ 80Olağan Tehlike: imalat, market
ESFR≤ 50 (hızlı tepkili)Yüksek istifli depo

Hızlı tepkili (QR) sprinklerin avantajı belli: yangını başlangıç evresinde yakalayıp kontrol altına alır, duman ve ısıya maruz kalan insan sayısını azaltır. Buna karşılık hassaslığı yüksek olduğu için yazın tavan altında biriken sıcak havaya veya geçici ısınma kaynaklarına karşı daha tepkili; sahada QR sprinklerin yanlış açılma riskinin standart tiplere göre biraz daha yüksek olduğu görülüyor. NFPA 13-2025 9.4.3.1, Hafif Tehlike mahallerinde sprinklerin hızlı tepkili (ya da konut tipi, hızlı tepkili CMSA veya ESFR) olmasını zorunlu tutar.

Sıcaklık Seçim Mantığı

NFPA 13-2025 Tablo 7.2.4.1 her sıcaklık sınıfı için izin verilen en yüksek tavan sıcaklığını verir: olağan sınıfta 57 °C turuncu tüp için 38 °C, 68 °C kırmızı tüp için 49 °C; orta sınıf (79-107 °C) için 66 °C, yüksek sınıf (121-149 °C) için 107 °C. EN 12845 14.4 ise daha basit bir kural koyar: sprinklerin çalışma sıcaklığı, beklenen en yüksek ortam sıcaklığından en az 30°C yüksek ve buna yakın olmalı. Bu marj yanlış açılma riskini en aza indiriyor. Birkaç somut örnek:

Türkiye'de Sıcaklık Seçiminde Dikkat

Türkiye'de yaz aylarında yalıtımsız çatı altı boşlukları 55-60°C'ye kolayca çıkabiliyor. Böyle bir mekânda refleksle 68°C kırmızı ampul seçmek hem NFPA 13 Tablo 7.2.4.1(a)'ya aykırıdır (bu tüp için tavan en fazla 49 °C) hem de yazın kaza eseri açılış riskini ciddi oranda yükseltir. Özellikle güney illerinde çatı altı sprinklerlerinde orta sınıf (79°C sarı veya 93°C yeşil) gerekir; NFPA 13-2025 9.4.2.5(5) de çatı arası (eğimli ya da düz) sprinklerlerinin orta sınıf olmasını ister; ortam + 30 °C kuralıyla 55-60 °C için doğru seçim 93°C yeşildir.

Eriyen bağlı sprinkler, cam ampulden önceye dayanan daha eski bir tasarım ama hâlâ yaygın şekilde kullanılıyor. Mantığı basit: iki metal parça, aralarında düşük erime noktalı lehimle tutuyor. Isı arttığında lehim eriyor, parçalar ayrılıyor ve sprinkler açılıyor. Avantajı mekanik şoklara cam ampule kıyasla daha dayanıklı olması; dezavantajı ise düşük sıcaklıklarda yüksek basınç yüklerini aynı güvenle taşıyamaması. Renk okuması da farklıdır: cam ampulde renk sıvıdadır ve tek bir nominal değeri, eriyen bağlı sprinklerde renk gövde kollarındadır ve bir aralığı gösterir (NFPA 13-2025 Tablo 7.2.4.1(b): olağan renksiz veya siyah, orta beyaz, yüksek mavi, ekstra yüksek kırmızı, çok ekstra yüksek yeşil, ultra yüksek turuncu; yani eriyen bağda kırmızı 163-191 °C demektir) — iki sistemin karşılıklı renk tablosu sıcaklık ve renk kodu tam tablosunda.

SprinkCalc — Üç Standartta Yangın Sprinkler Tasarımı

SprinkCalc; NFPA 13, FM Global ve BS EN 12845 için tehlike sınıflandırması, tasarım yoğunluğu ve alanı, K-faktör seçimi, su talebi ve hidrolik hesapları tek iOS uygulamasında toplar ve profesyonel PDF rapor üretir.

SprinkCalc'i App Store'dan indir

MEP Calc — 110+ Mühendislik Hesap Modülü

Sprinkler, yangın pompası ve FM-200 gazlı söndürme dahil 21 yangın hesabının yanı sıra ısıtma, soğutma, HVAC, sıhhi tesisat, buhar ve doğalgaz için 110+ modül sunan MEP Calc iOS uygulamasını App Store'dan indirebilirsiniz. Tüm mekanik tesisat hesaplarınız tek uygulamada.

MEP Calc'i App Store'dan indir

Sık Yapılan 3 Hata

  1. Tüm binada tek sıcaklık kullanmak: Ofis, mutfak ve kazan dairesine aynı 68°C ampul takıldığında mutfak bölgesinde yaz ayları boyunca yanlış açılış riski kapıda.
  2. Yazlık projelerde düşük sıcaklık seçmek: Güney kıyısındaki bir yazlık otelde 68°C yerine 79°C sarı ampule geçmek çok daha sağlıklı.
  3. Sıcak noktaları atlamak: Çatı arası, doğrudan güneş alan cam/plastik çatı pencereleri ve kapalı vitrinlerde orta sınıf, ticari pişirme ekipmanında yüksek veya ekstra yüksek sınıf gerekir (NFPA 13-2025 9.4.2.5(4)-(7)).
  4. Gövde rengini ampul rengiyle karıştırmak: Sprinklerin gövde kaplaması (kromaj, pirinç, beyaz epoksi) ile cam ampul rengi tamamen farklı iki şey; ikisini birbirine karıştırmak metrajda ve sayımda ciddi hatalara yol açıyor.

Sonuç

Sprinklerin termal özellikleri kâğıt üzerinde basit görünür, ama yanlış açılma (false discharge) olaylarının yaklaşık %70'inin kökeninde yatan asıl konu budur; yanlış seçilen sınıf ya açılmayı geciktirir ya da yanlış açılmaya yol açar. Ortamı doğru okumak, en yüksek tavan sıcaklığını ölçmek, NFPA 13 Tablo 7.2.4.1'in tavan sıcaklığı sınırlarını ve EN 12845'in "ortam + 30°C" kuralını disiplinle uygulamak kritik. Bir binada 4-5 farklı sıcaklık sınıfı kullanılacaksa yedek parça dolabı da bu çeşitliliği karşılayacak şekilde kurulmalı — sonradan doğru ampulü bulmak için pazar dolaşmak kimsenin isteyeceği bir durum değil.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Temel referans: NFPA 13 - Installation of Sprinkler Systems (2025: 7.2.4 sıcaklık sınıfları ve renk kodları, 9.4.3 termal hassasiyet); EN 12845 14.4. NFPA'nın yazısı: NFPA Today - Sprinkler Thermal Characteristics.